Haberler

İstanbul iline 100 km Ankara ilimize ise 320 km uzaklıkta olan kartepe kayak merkezine yer alan telesiyejler kartepenin manzarasına  tahmini 20-30 metre yükseklikte sizlere manzarayı tanıtmaya çalışsada bu tamamen mümkün değildir kartepe o kadar büyük ve o kadar gezilecek yerleri varki siz telesiyejler le sadece bir bölümünü görmüş olursunuz.

İsterseniz sizlere kartepe nereler gezilir onlardan bahsedelim.

Maşukiye:  Kartepede bulunan ve gezilecek yerler arasında bulunan 1. yerimizin adıdır. Özellikle ormanın içinde yer alan restoranlar ve konaklama yerleriyle yazın piknik yapabileceğiniz on numara bir yerdir.

Aygır Deresi: Aygır deresinde içinde yer alan ir ve ufak su kaynaklarından oluşan dereler ve pınarların olan aygır deresi kartepede gezilecek olan yerlerden bir diğeridir. Aygır deresinde bulunan maşukiye şelalesiyle tam bir manzara çekimi olabilecek yerlerden de bir tanesidir.

Kuzu Yaylası: Kuzu yaylası genellikle sakinliliyle ve doğa atmosderiyle bilinir. Ve genellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların kactıp oraya geldikleri sakin ve huzurlu bir yerdir. Yaz aylarında kampçıların ve kamp yapmak isteyen kişilerin vaz geçilmez yerlerinden 1 numaralı yeridir. Fotoğraf çekmek isteyen ve yürüş yapmak isteyen kişiler için bir numaralı yeridir.

Thököly İmre Anıtı: 1700 yıllarda osmanlıya sığınmak zorunda kalan macar kralının ismini alan ve ona ait bir anıtın bulunduğu bir yerdir.

Hikmetiye Camii: II. Abdulhamit'in yaptırdığı Hikmetiye camii 1960 yıllarında inşa edilmiştir. Kartepe derbentte bulunan bu camii tam anlamıyla gezilecek yerlerden bir tanesidir.

Alabalık Vadisi: Maşukiyeden Kartepe doğru giderken rastlayabileceğiniz alabilik vadisinde bulunan dereden yeni tutulmuş taze balıklardan hayatınızdan almadığınız balık tadını oradan alabileceğinizi söyleyebiliriz.

Soğuksu piknik Alanı: Kartepede gezilecek yerlerden biriside tabikide soğuksu beldesidir. Neden der olacak iseniz soğuksu beldesi tam bir piknik alanıdır sessizliğiyle ve manzarasıyla dinlenebileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz bir beldedir.

Başdeğirmen Mesire Yeri: Başdeğirmen mesiresi karapınar beldesinde yer almaktadır. Harika bir tasarıma sahip ahşap evler ve alabalık restoranlarıda bulunmaktadır. Başdeğirmen mesiresi etrafı ormanla çevrili tamamen doğal köy kahvaltısı yapabileceğiniz on numara yerlerden biridir.

Uzuntarla: Uzuntarla genellikle at yetiştirmeyle ve gol sporuyla meşhurdur. Ve uzuntarlanın tam anlamıyla meşhur olmasının sebeplerinden biriside göle sıfır olmasıdır bu sayede harika bir su sesi ve manzara sayesinde aklınızdaki soruları bulunduğunuz zaman tamamen unutup adeta yeni doğmuş bir bebek gibi hissedeceksiniz kendinizi.

Sarımeşe: Sarımeşe ormanların adını almıştır. Genellikle temmuz ayında kültür organizasyonlarında ev sahipliği yaptığı olarak bilinir.

Eşme: Genellikle piknik yapabilirsiniz ve meyve ağaçlarından ise meyve toplayabilirsiniz. Kartepede gezilecek yerlerden ve meyve toplamak isteyen kişiler için güzel bir yer.


Tüm hakları saklıdır © 2023